Празният стомах е лош съветник в много направления
Снимка: Shutterstock
"Боже, изглежда толкова апетитно! "
Да се пазарува в супермаркета на празен стомах, не е добра идея. Защото гладът влияе не само на решенията, свързани с храната, а на всички, които вземаме.
Грабваме най-голямата кутия със замразена пица от гастронома и бързаме да я приготвим за вечеря. Не се интересуваме за това колко сол, захари и консерванти съдържа. Дали това е най-полезната вечеря? Никой не мисли за това, когато е гладен.
Гладът може да ни изкуши, не само с продукти от замразената витрина, но и в много други сфери, установи проучване на екип от университета в Дънди, цитирано от Die Welt.
Учените твърдят, че когато са гладни, хората са склонни да вземат ирационални решения в много житейски посоки. Двама психолози – Бенжамин Винсент и Джордън Скринка направили подбор от 50 сценария, в които човек трябва да направи избор и да вземе определено решение.
Участниците отговаряли на въпроси веднъж като били сити и втори път след 10 часово гладуване. Например, дали предпочитат да получат храна или определена сума веднага или пък малко по-късно, когато парите били удвоявани.
Тези, които били гладни избирали да получат ядене, докато ситите давали предпочитание на парите.
Нещо повече – те били склонни да изчакат 35 дни, ако това ще удвои парите, които ще получат. Докато гладните били склонни да изчакат не повече от 3 дни, за да се сдобият със сумата.
Според психолозите, когато човек е гладен той взема ирационални решения, дори, ако тези решения въобще не се свързани с храната.
Психолозите подчертават, че е важно да умеем да се отказваме от бързото възнаграждение – това има дългосрочно предимство и може да е от помощ при вземане на важни и крупни финансови решения. Именно по тези причини психолозите с години изучават принципите на „отложеното удовлетворение.“ Защото всеки, които умее да изчаква и е въоръжен с търпение, по-лесно добива учебен и професионален успех. А по-късно има по-добри шансове и в живота.
Източник, адаптация Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари